כדאי לדעת גם על הצד האפל של הקנאביס

פאולה רוטשילד

נכתב על ידי פאולה רוטשילד

יול 6, 2023

במרכז גולד יודעים ששימוש בקנאביס תמיד היה דבר שכיח, אך נראה כי בשנים האחרונות הדבר מקבל יותר לגיטימציה ציבורית.

במקביל, השמעת דעות המבקרות את השימוש הנרחב בקנאביס ומזהירות מפני הבעייתיות שיש בו, נתפסות כבורות ותפיסות מיושנות.

מצדדי השימוש בקנאביס מתבססים על מחקרים שונים המדברים על תועלות הקיימות בשימוש בצמח, ולא ניתן להתווכח עם המחקרים.

אכן ישנן עדויות המראות כי ניתן להפיק ממנו תועלת. אך איננו יכולים להתעלם גם מהמחקרים המצביעים על בעיות וסכנות הטמונות בצמח הקנאביס.

חשוב לאזן את התמונה ולהיות מודעים לכך כי הקנאביס אינו תרופת פלא ללא תופעות לוואי, ובטח שלא משהו שבריא לצרוך.

לצד כל התועלות של צמח הקנאביס, ישנן 5 השפעות שליליות מרכזיות שיש לקחת בחשבון:

  1. פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי – המחקרים מראים כי קנאביס פוגע בזיכרון, בריכוז ויכולת ההקשבה והביצועים הקוגניטיביים באופן כללי. הפגיעה ביכולות הקוגניטיביות מורגשת בעת השימוש, אך שימוש ממושך גורם לפגיעה ארוכת טווח.
  2. סכנה למחלות נשימה וסרטן – הצורה השכיחה ביותר לשימוש בצמח הקנאביס היא באמצעות עישון. ולעתים כאשר הוא מהול בטבק המכיל ניקוטין. בין אם נמהל בטבק או לא, עישון הוא פעולה המחדירה לגוף כימיקלים מזיקים הכוללים חד תחמוצת הפחמן, זפת ואחרים. אלו גורמים למחלות נשימה, שיעול וכמובן מעלים את הסיכון לסרטן.
  3. מעלה את הסיכון להפרעות נפשיות – קנאביס נחשב היום לאחת הצורות לטיפול, או יותר נכון להקלה, על הסובלים מבעיות חרדה. אך כשם שישנם מחקרים ועדויות על תועלות במצבים מסוימים, ישנן גם עדויות על הפרעות נפשיות שנגרמו כתוצאה משימוש ממושך בקנאביס.
  4. פוגע במוטיבציה – השימוש בקנאביס פוגע במוטיבציה והפרודוקטיביות של המשתמשים. רבים נוהגים לדחות דברים, ופשוט להרגיש חוסר אמביציה לעמוד ביעדים אישיים ומקצועיים. לא אחת, אנשים שעישנו שנים רבות, פתאום מרגישים כאילו בזבזו את חייהם בשעה שאחרים התקדמו, למדו והגיעו להישגים.
  5. התמכרות ופיתוח תלות – הקנאביס אינו ממכר באותה העצמה שאנו רואים בחומרים כמו קוקאין או הירואין, אך אל תקלו ראש. זהו חומר אשר גורם להפרשת דופמין. הוא גורם להתמכרות פיזית מתונה, אך גם תלות נפשית חזקה. המנסים להיגמל מהשימוש בקנאביס צפויים להתמודד עם בעיות שינה, עצבנות, חרדות ותסמינים שונים אשר יכולים להשפיע עליהם בטווח הארוך.

לסיכום

אצל רבים הקנאביס נתפס כדבר בלתי מזיק. אנשים מעשנים את הקנאביס מבלי להיות מודעים לבעייתיות שיש בו עד לרגע שהוא הופך להתמכרות ומגיעים למרכז גמילה מקנאביס בסופו של דבר. השימוש הרפואי בקנאביס אף יוצר אשליה כי מדובר בחומר בריא, הרי רופאים נותנים מרשמים. יש בו תועלות מסוימות, במצבים מסוימים, אך יש בו גם סכנות.

פאולה רוטשילד

פאולה רוטשילד

פאולה היא הכותבת הראשית עבור אתר Israel Lawyer

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *