עיניים דומעות – מצב לא נעים

פאולה רוטשילד

נכתב על ידי פאולה רוטשילד

ספט 17, 2023

הדמעות הן ביטוי לרגש אך הן גם אחראיות לשמירה על בריאות העין ולאיכות הראייה. הדמעות נוצרות בבלוטת הדמעות שנמצאת בחלק הפנימי של העפעף העליון ובתאים זעירים בלחמית העין.

עיניים דומעות היא תופעה שיכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב יסבלו מהתופעה תינוקות עד גיל שנה ואנשים מעל גיל שישים. דמעת – עיניים דומעות יכולה להיות בעין אחת או בשתי העיניים. עיניים דומעות היא תופעה שגורמת לעיניים לדמוע באופן מוגבר; היא יוצרת חוסר נוחות, טשטוש בראייה ועלולה ליצור נזק לעור העפעפיים ולעיניים דביקות.  אצל תינוקות לרוב תיפתר הבעיה מעצמה כעבור כמה שבועות, ובקרב מבוגרים סביר להניח שהיא דורשת טיפול.

מה הסיבות לעיניים דומעות?

ריבוי הדמעות נובע מבעיה בניקוז הדמעות בעין: תחילה הן זולגות לשק הדמעות דרך צינורות ניקוז זעירים ורק לאחר מכן יזלגו בתעלת הדמעות. כאשר תעלת הדמעות חסומה או סתומה, תיווצר הצטברות של דמעות והתפתחות של עיניים דומעות. כאשר תעלת הדמעות חסומה, הדמעות יצטברו בשק הדמעות וכתוצאה מכך עלול להתפתח זיהום או יתכנו הפרשות דביקות בעין. הסיבה השכיחה ביותר לחסימה של תעלות הדמעות בקרב זקנים, היא היצרות של תעלות הדמעות כתוצאה מתהליך ההזדקנות.

סיבה נוספת לדמעת – עיניים דומעות, קשורה בגירוי יתר של העין.  ייצור דמעות היא הדרך הטבעית של העין לשמור על ניקיונה וכאשר העין מגורה יתר על המידה, בעזרת ריבוי דמעות היא תנסה לשטוף את גורם הגירוי. גירוי יתר של העין יכול להיווצר מאדי כימיקלים או בצל, מדלקת הלחמית, מפגיעה בעין כתוצאה ממגע עם גוף זר, מצמיחה הפוכה של הריסים ופגיעה בקרנית או מנטייה של העפעף התחתון כלפי חוץ. דמעות שמנוניות מידי, עלולות לגרום לפגיעה בפיזור הדמעות על פני העין והיובש בעין יגרום לגירוי יתר.

הטיפול בעיניים דומעות

עיניים דומעות הן סימן לכך שיש פגיעה בתהליך הטבעי והתקין של שמירה על בריאות העין; לרוב נוכל לקשור תופעה זו במצב אחר שמצריך טיפול. אם אתם סובלים מעיניים דומעות, מומלץ לפנות לרופא ולאבחן את הבעיה. אם הגורם לתופעה היא דלקת בלחמית, הטיפול בה יהיה כרוך בטיפול אנטיביוטי. ובמידה ותעלות הדמעות חסומות, הטיפול בכך יהיה בעזרת ניתוח.

לסיכום:

להופעת עיניים דומעות יש מספר סיבות ולרוב הסיבה לכך קשורה בבעיה אחרת שיש לטפל בה. אם ריבוי הדמעות פוגע באיכות החיים שלכם או גורם לראייה מעורפלת, מומלץ לפנות לרופא עיניים. למידע נוסף אודות עיניים דומעות וטיפול בשעורה בעין גלשו לאתר המרכז לטיפול בעין יבשה הרצליה

פאולה רוטשילד

פאולה רוטשילד

פאולה היא הכותבת הראשית עבור אתר Israel Lawyer

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *